
2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~33.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$79
9
4
Last Seen
5/30/2026, 11:59:08 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~33.2% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1370 mAh battery
Processor
32-bit
GSM | Discontinued
| Brand | Benq Siemens |
| Model | BenQ-Siemens P51 |
| Dimensions | 122 x 60 x 20 mm, 130 cc (4.80 x 2.36 x 0.79 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Screen Size | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~33.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Battery | Removable Li-Ion 1370 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 192MB ROM |
| Card Slot | MMC/SDIO |
| Processor | 32-bit Intel XScale PXA272 416 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g, VoIP via Wi-Fi |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| USB | Proprietary |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of Benq Siemens BenQ-Siemens P51 starts around $79 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 22,000 in Pakistan and INR 6,584 in India depending on local retail taxes and custom duties.
Benq Siemens BenQ-Siemens P51 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
Benq Siemens BenQ-Siemens P51 features a stunning 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~33.2% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 1.3 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1370 mAh battery battery capacity.
The Benq Siemens BenQ-Siemens P51 is powered by a high-grade 32-bit Intel XScale PXA272 416 MHz processor, coupled with 64MB RAM, 192MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.