
2.0 inches, 31 x 39 mm, 12.6 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$79
9
4
Last Seen
5/30/2026, 11:59:09 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
2.0 inches, 31 x 39 mm, 12.6 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 920 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Benq Siemens |
| Model | BenQ-Siemens S88 |
| Dimensions | 99 x 47 x 17 mm (3.90 x 1.85 x 0.67 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| Colours | Cosmic Black, Astral White |
| Screen Size | 2.0 inches, 31 x 39 mm, 12.6 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 256K colors | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h 15 min |
| Standby | Up to 110 h |
| Internal Memory | 20MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Games | Yes + downloadable |
| Messaging | SMS, MMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of Benq Siemens BenQ-Siemens S88 starts around $79 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 22,000 in Pakistan and INR 6,584 in India depending on local retail taxes and custom duties.
Benq Siemens BenQ-Siemens S88 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
Benq Siemens BenQ-Siemens S88 features a stunning 2.0 inches, 31 x 39 mm, 12.6 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 2 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 920 mAh battery battery capacity.
The Benq Siemens BenQ-Siemens S88 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 20MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.