
5.7 inches, 83.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$60
Display
5.7 inches, 83.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, October
| Brand | Blu |
| Model | BLU C6L 2020 |
| Dimensions | 155 x 74.7 x 10.9 mm (6.10 x 2.94 x 0.43 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Colours | Red, Blue, Green |
| Screen Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T820 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.