
5.65 inches, 82.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$511
Display
5.65 inches, 82.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio)
Camera
48 MP
Battery
Li-Ion 3040 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, September 14
| Brand | Fairphone |
| Model | Fairphone 3+ |
| Dimensions | 158 x 71.8 x 9.9 mm (6.22 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~427 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/150 Mbps |
| Main Camera | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1" |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Ion 3040 mAh, removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 26 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
No comments yet.