
3.55 inches, 34.9 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
3.55 inches, 34.9 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Garmin Asus |
| Model | Garmin-Asus nuvifone G60 |
| Dimensions | 112 x 58 x 14 mm (4.41 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.55 inches, 34.9 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 272 x 480 pixels, 16:9 ratio (~155 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | No |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB 128MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Browser | HTTP / WAP 2.0 |
Similar phones and alternatives
No comments yet.