
3.5 inches, 34.9 cm2 display
Price (USD)
$337
8
3
Last Seen
5/30/2026, 7:45:14 AM
Last 30 days: 3 visits
Display
3.5 inches, 34.9 cm2
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Garmin Asus |
| Model | Garmin-Asus nuvifone M10 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | 480p@24fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 600 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of Garmin Asus Garmin-Asus nuvifone M10 starts around $337 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 93,620 in Pakistan and INR 28,019 in India depending on local retail taxes and custom duties.
Garmin Asus Garmin-Asus nuvifone M10 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
Garmin Asus Garmin-Asus nuvifone M10 features a stunning 3.5 inches, 34.9 cm2 display, backed by a powerful 5 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1500 mAh battery battery capacity.
The Garmin Asus Garmin-Asus nuvifone M10 is powered by a high-grade 600 MHz ARM 11 processor, coupled with 4GB 512MB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.