
2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
13
7
Last Seen
5/30/2026, 11:59:15 PM
Last 30 days: 7 visits
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
Processor
Samsung
GSM | Discontinued
| Brand | I Mate |
| Model | i-mate JAMA |
| Dimensions | 106 x 52.5 x 15.6 mm (4.17 x 2.07 x 0.61 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | Samsung SC3 2442X 300MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| USB | miniUSB 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mate i-mate JAMA starts around $217 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 60,400 in Pakistan and INR 18,077 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mate i-mate JAMA was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mate i-mate JAMA features a stunning 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1000 mAh battery battery capacity.
The I Mate i-mate JAMA is powered by a high-grade Samsung SC3 2442X 300MHz processor, coupled with 64MB RAM, 128MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.