
11.0 inches, 344.4 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
2
2
Last Seen
4/30/2026, 12:20:34 PM
Last 30 days: 2 visits
Display
11.0 inches, 344.4 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 7700 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Coming soon. Exp. release 2021, January
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Tab P11 |
| Dimensions | 258.4 x 163 x 7.5 mm (10.17 x 6.42 x 0.30 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| Colours | Slate Grey, White |
| Screen Size | 11.0 inches, 344.4 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 400 nits (typ) | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~212 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 13 MP, (wide), AF |
| Front Camera | 8 MP, (wide) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 7700 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.