
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$125
10
3
Last Seen
5/30/2026, 11:59:16 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, August
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Revvl |
| Dimensions | 151.9 x 77 x 8.4 mm (5.98 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 157.9 g (5.64 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 288 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 1700 (AWS)/ 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 1700 (AWS)/ 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Revvl starts around $125 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 34,750 in Pakistan and INR 10,400 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Revvl was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Revvl features a stunning 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 13 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Li-Ion 3000 mAh, non-removable battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Revvl is powered by a high-grade Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 processor, coupled with 32GB 2GB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.