
10.1 inches, 328.8 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
2
1
Last Seen
5/2/2026, 10:36:58 AM
Last 30 days: 2 visits
Display
10.1 inches, 328.8 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 8000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Coming soon. Exp. release 2021, March
| Brand | Tcl |
| Model | TCL Tab 10s |
| Dimensions | 241 x 158.6 x 8.3 mm (9.49 x 6.24 x 0.33 in) |
| Weight | 464 g (1.02 lb) |
| Colours | Gray, Silver |
| Screen Size | 10.1 inches, 328.8 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 2000 x 1920 pixels, 1:1 ratio (~274 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12m, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5", 1.12m |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 8000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.