
6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$200
Display
6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio)
Camera
Motorized pop-up 13 MP
Battery
Li-Po 3500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, September
| Brand | Blu |
| Model | BLU Bold N1 |
| Dimensions | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Colours | Raven Black |
| Screen Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | Motorized pop-up 13 MP, f/2.0, 1/4" 16 MP, f/1.8, 1/2.8", PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (3G) |
| Standby | Up to 600 h (3G) |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.