
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$50
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 1300 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2018, August
| Brand | Blu |
| Model | BLU C4 |
| Dimensions | 124.3 x 64.2 x 10.9 mm (4.89 x 2.53 x 0.43 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| Colours | Black, Gold, Blue |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 18 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.