
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$70
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, February
| Brand | Blu |
| Model | BLU C5L |
| Dimensions | 144.3 x 72.5 x 10.3 mm (5.68 x 2.85 x 0.41 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 18 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Standby | Up to 500 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - C0050UU |
| 4G | 2, 4, 5, 7, 12, 17 - C0050UU |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - C0050UU |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.