
6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$70
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2800 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2019, October
| Brand | Blu |
| Model | BLU C6 2019 |
| Dimensions | 159.6 x 76.6 x 9.1 mm (6.28 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Gradient Blue, Black, Red |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, 1/5.0", 1.12m, AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 2800 mAh battery |
| Talk Time | Up to 22 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Standby | Up to 675 h (2G) / Up to 575 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 900 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.