
5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$80
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, January
| Brand | Blu |
| Model | BLU C6L |
| Dimensions | 154.4 x 78.6 x 10.4 mm (6.08 x 3.09 x 0.41 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Colours | Black, Gold, Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 21 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 600 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - C0030UU |
| 4G | 2, 4, 5, 7, 12, 17 - C0030UU |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - C0030UU |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.