
2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1110 mAh battery
Processor
650
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Dash |
| Dimensions | 103 x 56 x 12 mm (4.06 x 2.20 x 0.47 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| Colours | Black, Blue, White, Pink |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1110 mAh battery |
| Talk Time | Up to 20 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 800 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.