
3.2 inches, 31.7 cm2 (~54.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
3.2 inches, 31.7 cm2 (~54.4% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Li-Ion 1280 mAh
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Dash 3.2 |
| Dimensions | 104 x 56 x 13 mm (4.09 x 2.20 x 0.51 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| Colours | Black, White, Pink, Blue |
| Screen Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~54.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | 480p@15fps |
| Battery | Li-Ion 1280 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 17 h (2G) / Up to 6 h 20 min (3G) |
| Standby | Up to 850 h (2G) / Up to 540 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D150a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D150a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.