
3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.2% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Dash 3.5 |
| Dimensions | 115 x 62 x 11.5 mm (4.53 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 700 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D171a; 900 / 2100 - D171b |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D171a; 900 / 2100 - D171b |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.