
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Dash 4.0 |
| Dimensions | 124 x 63 x 11.8 mm (4.88 x 2.48 x 0.46 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720@30fps |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 14 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 450 h (2G) / Up to 340 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D271a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D271a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.