
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Dash 4.5 |
| Dimensions | 133 x 65 x 12 mm (5.24 x 2.56 x 0.47 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 900 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D310a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D310a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.