
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1000 mAh
Processor
1.0
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Dash JR |
| Dimensions | 116.5 x 62 x 12 mm (4.59 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| Colours | Black, White, Blue, Silver, Pink, Yellow |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Standby | Up to 600 h |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.