
3.5 inches, 36.5 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Dash Music |
| Dimensions | 124 x 63 x 13.4 mm (4.88 x 2.48 x 0.53 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 700 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D172a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D172a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS; built-in antenna |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.