
2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$33
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.8% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Diva X |
| Dimensions | 127 x 55 x 13.5 mm (5.0 x 2.17 x 0.53 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| Colours | Black, Blue, Pink, Silver, White |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 15 h |
| Standby | Up to 1600 h |
| Internal Memory | 64MB ROM, 64MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| Java | No |
| Games | Downloadable |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
Similar phones and alternatives
No comments yet.