
3.8 inches, 41.1 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
3.8 inches, 41.1 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1600 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Elite 3.8 |
| Dimensions | 120 x 60 x 11.3 mm (4.72 x 2.36 x 0.44 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Talk Time | Up to 20 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 550 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Internal Memory | 1GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D430a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D430a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.