
6.1 inches, 92.9 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$100
Display
6.1 inches, 92.9 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP 13 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, January
| Brand | Blu |
| Model | BLU G60 |
| Dimensions | 156.5 x 73.6 x 9.5 mm (6.16 x 2.90 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Black, Blue, Red |
| Screen Size | 6.1 inches, 92.9 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~276 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP 13 MP, AF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, removable |
| Internal Memory | 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.