
6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$100
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, June 24
| Brand | Blu |
| Model | BLU G80 |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.4 mm (6.45 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Black, Green |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.9 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.06", 1.12m, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, removable |
| Internal Memory | 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.