
6.3 inches, 99.1 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$180
Display
6.3 inches, 99.1 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, May
| Brand | Blu |
| Model | BLU G9 |
| Dimensions | 155.4 x 71.8 x 8 mm (6.12 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3" 13 MP, f/2.0, 1/3", PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 30 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Standby | Up to 750 h (2G) / Up to 650 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.