
6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$200
Display
6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 5100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, August 25
| Brand | Blu |
| Model | BLU G90 Pro |
| Dimensions | 162 x 77 x 10.1 mm (6.38 x 3.03 x 0.40 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Colours | Purple Haze |
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 0.8m 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.2, (macro) 2 MP, f/2.2, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.