
5.34 inches, 73.6 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$110
Display
5.34 inches, 73.6 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, June
| Brand | Blu |
| Model | BLU Grand M3 |
| Dimensions | 149.1 x 70.5 x 9.8 mm (5.87 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 5.34 inches, 73.6 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~201 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, 1/5.0", 1.12m, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 675 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.