
2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.0% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 950 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Hero |
| Dimensions | 104 x 57 x 13 mm (4.09 x 2.24 x 0.51 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Colours | Black, Blue, Pink, Brown, White, Green |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Standby | Up to 600 h |
| Internal Memory | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Java | No |
| Games | Downloadable |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
Similar phones and alternatives
No comments yet.