
3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.3% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Li-Ion 1100 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Hero II |
| Dimensions | 114 x 60 x 11.6 mm (4.49 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Colours | Blue, Pink, Silver, Dark grey |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1100 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 13 h |
| Standby | Up to 600 h |
| Internal Memory | 128MB ROM, 64MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Java | Yes |
| Games | Downloadable |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
Similar phones and alternatives
No comments yet.