
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 2000 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2019, December
| Brand | Blu |
| Model | BLU J2 |
| Dimensions | 144 x 73.1 x 10.3 mm (5.67 x 2.88 x 0.41 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Colours | Blue, Black, Brown |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 2000 mAh battery |
| Internal Memory | 32GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.