
2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.1% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Li-Ion 820 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Jenny TV 2.8 |
| Dimensions | 128 x 55.7 x 12.5 mm (5.04 x 2.19 x 0.49 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Colours | Blue, Red, Yellow, White/Pink, Whtie/Blue, White/Green |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 820 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Standby | Up to 600 h |
| Internal Memory | 32MB ROM, 24MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | Downloadable |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.