
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Life One |
| Dimensions | 144 x 73 x 8.9 mm (5.67 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 2 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 25 h (2G) / Up to 20 h (3G) |
| Standby | Up to 850 h (2G) / Up to 760 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.