
4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Life Play Mini |
| Dimensions | 127 x 64.4 x 9.4 mm (5.0 x 2.54 x 0.37 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| Colours | Grey, White, Blue, Pink, Yellow |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 17 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 700 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.