
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Life Play S |
| Dimensions | 137.5 x 67.5 x 7.8 mm (5.41 x 2.66 x 0.31 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| Colours | Blue, White |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 18 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 780 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - L150L |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - L150L |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.