
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Life Play X |
| Dimensions | 137 x 68.4 x 7.9 mm (5.39 x 2.69 x 0.31 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 18 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 780 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - L102a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - L102a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.