
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Po 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Life Pro |
| Dimensions | 147 x 72.1 x 6.9 mm (5.79 x 2.84 x 0.27 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 17 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 900 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - L210a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - L210a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.