
4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Life Pure Mini |
| Dimensions | 130 x 64.4 x 8.9 mm (5.12 x 2.54 x 0.35 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 35 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Standby | Up to 980 h (2G) / Up to 890 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - L220a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - L220a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.