
8.0 inches, 198.2 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$391
Display
8.0 inches, 198.2 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Life View Tab |
| Dimensions | 205 x 138.2 x 9 mm (8.07 x 5.44 x 0.35 in) |
| Weight | 404 g (14.25 oz) |
| Colours | Blue, White |
| Screen Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 11 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - L800L |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - L800L |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.