
4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Neo 4.5 |
| Dimensions | 136 x 63 x 10.5 mm (5.35 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White, White/Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 22 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 900 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.