
6.0 inches, 99.2 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$337
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio)
Camera
24 MP
Battery
Li-Po 3500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Pure XL |
| Dimensions | 164 x 82.2 x 9.3 mm (6.46 x 3.24 x 0.37 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~490 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 24 MP, 1/2.3", PDAF, OIS |
| Front Camera | 8 MP, AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 4K@30fps |
| Battery | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 38 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Standby | Up to 800 h (2G) / Up to 725 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 7, 17 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, recording |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.