
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Quattro 4.5 |
| Dimensions | 133 x 67 x 10.8 mm (5.24 x 2.64 x 0.43 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 16 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Standby | Up to 750 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.