
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$282
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Quattro 4.5 HD |
| Dimensions | 134 x 67 x 10.3 mm (5.28 x 2.64 x 0.41 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS LCD2 | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) | Corning Gorilla Glass 2 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 1080p@24fps, stereo sound rec. |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 14 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 750 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.