
5.7 inches, 5.70, 89.6 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.7 inches, 5.70, 89.6 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Quattro 5.7 HD |
| Dimensions | 161.2 x 82.9 x 10.6 mm (6.35 x 3.26 x 0.42 in) |
| Weight | 243 g (8.57 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.7 inches, 5.70, 89.6 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 1080p@24fps, stereo sound rec. |
| Battery | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 30 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 900 h (2G) / Up to 850 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.