
2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.5% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 820 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Samba TV |
| Dimensions | 107.8 x 59.8 x 14 mm (4.24 x 2.35 x 0.55 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| Colours | Red, Blue, White/Pink, White/Blue |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 820 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 15 h |
| Standby | Up to 700 h |
| Internal Memory | 32MB ROM, 32MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | Downloadable |
| Messaging | SMS, IM |
Similar phones and alternatives
No comments yet.