
5.0 inches, 71.2 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
5.0 inches, 71.2 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio 5.0 |
| Dimensions | 144 x 74 x 10.7 mm (5.67 x 2.91 x 0.42 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 900 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.