
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
Processor
Dual-core
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio 5.0 E |
| Dimensions | 146 x 74 x 10.1 mm (5.75 x 2.91 x 0.40 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 18 h |
| Standby | Up to 800 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.