
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio 5.0 HD LTE |
| Dimensions | 145.7 x 72 x 9 mm (5.74 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 22 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 650 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | 4, 17 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.