
5.3 inches, 80.0 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.3 inches, 80.0 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 2500 mAh battery
Processor
650
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio 5.3 |
| Dimensions | 150 x 81 x 10.9 mm (5.91 x 3.19 x 0.43 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.3 inches, 80.0 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~176 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 700 h |
| Internal Memory | 512MB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 650 MHz Cortex-A9/ 800 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SIM 1 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SIM 1 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.